Aita ennast mõttejõuga

“Iga mees on oma saatuse sepp,” ütleb laulusalm. Sama tõde kuulutab ka Silva meetod, väites, et inimene pole saatuse mängukann. Tahtepingutuse ja vaimutreeninguga saab igaüks programmeerida endale soovitud tulevikku.
Võta sisse mugav poos, sule silmad. Nüüd hakka lugema tagant ettepoole: kümme, üheksa, kaheksa… Tunned, kuidas lihased lõdvestuvad ja mõte aeglasemalt kulgema hakkab. Just selles unelähedases seisundis, kui aju aeglasel alfalainete tasandil töötab, teravnevad vaistud, paraneb mälu ja suureneb loomingulisus. Selles seisundis võid ootamatu selgusega tajuda oma keha ning kamandada teda paremini tööle. Alateadvust kaasates leiad lahenduse sind vaevavatele probleemidele, mõttes kujutluspilte luues võid mõjutada ümbritsevat maailma.
Liiga ilus, et olla tõsi? Kuid ei, Silva meetod pole müstika, vaid üle maailma tuntud autosugestiooni meetod. Loodusseadustega kooskõlas, lihtne ja efektiivne. Silvat kutsutakse piltlikult ka lääne joogaks, sest mõlemas on tähtsal kohal lõdvestumine ja meditatsioon. Mõlemad aitavad valitseda meeli, mõtteid ja keha, vältida stressi ning sellest tulenevaid haigusi
20 aastat tagasi oli Laszlo Domjan veel noor lootustandev ungari reumatoloog ja meditsiiniinstrumentide leiutaja. Nüüdseks on ta arstipraksise seljataha jätnud, tohterdades vaid lähemaid sugulasi-tuttavaid, et pühenduda täie jõuga Silva meetodi õpetamisele. Tõtt-öelda on ta üks nõutumaid Silva-õpetajaid Euroopas.
Kes oli Jose Silva?
Tuntud Ameerika parapsühholoog. Iseõppinud elektroonik ja leiutaja, kes uskus, et madalamatel sagedustel töötav aju tegutseb efektiivsemalt. Jose Silva töötas välja treeningprogrammi, et tõsta inimeste IQ-d ja loomingulisust, parandada nende füüsilist võimekust ning arendada eneseravi oskusi.

Meie intervjuu toimub õhtuhämaras hotellifuajees. Dr Domjanil on seljataga pikk tööpäev eesti silvalasi koolitades.
Kuidas jõudsite teie, tõsine teaduseinimene, selle pealtnäha ebateadusliku õpetuseni?
Laszlo Domjan: Räägin loo elust enesest. 1987. aastal jättis naine mu maha. Lihtsalt armus teise. Ja kuigi meil oli kaks toredat last, läks ta ära. Ma ei salga: olin ta peale äärmiselt solvunud, väga vihane. Jäin haigeks. Saatuse irooniana tabas mind polüartriit. See süvenes ja süvenes, kuni viimaks suutsin vaevu käia.
Kuid mul on ka vedanud, sest mul on kuus venda ja õde. Üks õdedest elab Melbourne’is, sest abiellus austraallasega. Ta on hariduselt matemaatik, väga tark naine. Tema saatiski mulle 1989. aastal Jose Silva kirjutatud raamatu ning soovitas: “Loe. Ja kuigi see näib sulle uskumatuna, on see ometi nii.”
Ausalt öelda ei suutnud ma esimese hooga lugeda rohkem kui 30 lehekülge. Jätsin pooleli. Siis aga mõtlesin: “Oot-oot, ta on ju intelligentne inimene, küllap peab seal raamatus ikka mingi iva minu jaoks olema.” Uudishimu sundis edasi lugema. Ja nii ma nakatusingi.
Esimene asi, millega algust tegin, oli magamise kontrollimise tehnika. Olin juba aastaid olnud unetu ning tegin ühel õhtul Silva meetodiga proovi. Lõdvestusin, lugesin numbreid tagurpidi, siis kujutasin end ette turvalisse paika, kus harilikult tuleb kõige parem uni… Jõudsin mediteerida vahest viis või kümme minutit, kui jäingi magama. Silva koolitusel sain teada, et kui sa tahad olla füüsiliselt terve, tuleb lahti saada kroonilisest stressist. Niisiis, mida ma tegin, oli see, et sulgesin silmad, lõdvestusin unelähedase seisundini ja kujutasin endale ette oma eksabikaasat. Ütlesin talle mõttes: “Ma mõistan sind. Ma andestan sulle. Ole õnnelik.” Ja ma kujutlesin teda suundumas paremale, samal ajal kui ma ise vasakule läksin. Teisel päeval kordasin sedasama, kolmandal samuti, neljandal päeval tundsin juba suurt kergendust.
Mu haigus hakkas taanduma. Mu liigesed valutasid üha vähem ja vähem ning vaadake nüüd – ma olen terve! See ei käinud kiiresti, kuid ometi kogesin muutust. Niisiis tunnetasin isiklikult hingelise tasakaalu ja vaimse tervise mõju füüsilisele tervisele.
Kas usute, et kõigi haiguste puhul tuleb otsida põhjuseid iseendast?
Ei, ma ei arva, et kõigil haigustel on psüühilised põhjused. Ei saa ju arvata, et näiteks Tšernobõli lapsed, kes on haigestunud vähki, on selle ise oma negatiivse mõtlemisega esile kutsunud. Nii üks-ühele need asjad omavahel seotud pole. Kuid ma usun, et paljude krooniliste haiguste puhul tasub endas natuke kaevata – võime sealt leida tõve põhjuseid ning võime ka vaimutreeninguga oma seisundit paremaks muuta.
Nii nagu noormehed käivad jõutreeningus ja muutuvad päev-päevalt tugevamaks, samamoodi saab pideva treenimisega tugevdada oma vaimu. Tõsi, mõni noormees saavutab tulemuse kiiremini, mõni aeglasemalt – ka vaimutreeningus on mõni andekam, teine vähem, kuid tulemused ei jää tulemata. Mõnede teadlaste arvates kasutab inimene ainult 1–2% oma aju võimsusest. Silva meetod õpetab paremini tarvitama sisemisi ressursse.
Kas palvel võib olla samasugune jõud kui Silva meetodis kasutataval autosugestioonil?
Silval pole pistmist ühegi religiooniga. Silva on meetod, mis õpetab, kuidas oma teadvustamata jõutagavarasid kasutada. Kui sul on suur soov ja usk, võib juhtuda üllatavaid asju! Ükskõik, kas nimetada seda siis palvetamiseks või programmeerimiseks.
Kas Silva meetodit kasutades saab aidata ka teisi?
Saab teatud piirini aidata ka teisi, kuid eelkõige on see enese abistamise meetod. Sest igaüks on ennekõike vastutav omaenda elu eest. Nagu laste puhul – me saame neid teatud maani toetada ja aidata, kuid ühel hetkel peame laskma neil teha vigu, et nad saaksid küpseks.
Paljude krooniliste hädade taga on inimese mure, viha või sundmõtted. Meie ei saa nende inimeste eest andestada – inimene ise peab andestama nii endale kui teistele, saades niimoodi vabaks…
Kui ma õppisin ülikoolis meditsiini, see oli 70ndatel, siis õpetati, et närvi- ja immuunsüsteemil pole üksteisega mingit pistmist. Nüüd teab kogu maailm, et need kaks on omavahel tihedalt seotud. On loodud uus meditsiinivaldkond – psühhoneuroimmunoloogia.
Kas soovitate meile, eurooplastele, ameeriklaste (kuri)kuulsat positiivset mõtlemist?
Mõtle positiivselt! See on hea deviis, ainult et paljud inimesed, kes enda arvates sellest juhinduvad, saavad tegelikult sest valesti aru. Ei aita, kui sa naerad terved päevad ja hüüad: “Olen õnnelik!” Positiivne mõtlemine tähendab, et sa teadvustad endale reaalsust. Teadvustad ka raskusi ja probleeme, kuid sa ei kuluta oma elu (enese) süüdistamisele ega kaeblemisele, vaid keskendud probleemi lahendamisele ja positiivsele tulemusele. Mõtted võivad mõjutada reaalsust, seda räägivad meile isegi kvantfüüsikud.
Mida siis teha, kui pahad mõtted vägisi pähe tükivad?
Võid näiteks ette kujutada ekraani, kus on ekraanitäis halbu mõtteid ja sa saad need vaimusilmas delete-nupule vajutades lihtsalt ära kustutada. Läinud!
Milline on teie kui Silva-õpetaja päevakava? Kui palju pühendate aega enesetreeningule?
Hommikul ärgates kasutan kohe juhust, et olen veel unine – kulub vaid viis sekundit, et laskuda alfatasandile. Manan silme ette oma päeva niisugusena, nagu ma tahan, et ta tuleks. Kogu meditatsioon võtab ehk kümmekond minutit. Pean ütlema, et pärast hommikust Silva-seanssi on mu päev märksa selgem ja organiseeritum. Ma ei taha öelda, et visualiseerimine teeb mu paugupealt supermäniks, aga mul on pilt paremini ees.
Pärast lõunasööki lõdvestun
taas kümme minutit. Ning õhtul enne uinumist lõdvestun voodis, laskun alfatasandile ning kujutlen jälle oma soove ja eesmärke. See toimib tõesti hästi, rahulik uni on tagatud.
Kas Silva meetodit kasutades saab teha ka halba?
Ei, teistele küll mitte. Silva on võimas tööriist, aga mitte võimas relv. Inimeste ajud on omavahel seotud nagu raadiosaatjad ja -vastuvõtjad. Bioloogiliselt väljendudes: inimaju suurim ülesanne on hoida inimest elus, võimalikult hästi ellujäänuna igas olukorras. Kui ma saadaksin ajust välja signaali, mis on selle põhiülesandega vastuolus, poleks sel lihtsalt toimet. Me saame halbade mõtetega liiga teha iseendale, seda küll, aga mitte teistele.
Kuid positiivsetel mõtetel on jõud! Nii nagu eksisteerib ühiskondlik teadvus, nii eksisteerib ka ühiskondlik alateadvus. Korraga positiivselt mõtlevad ja mediteerivad inimesed on nagu hiiglasuur mentaalne antenn. Parim näide sellest on juhtum paari aasta tagusest ajast, kui ma kahel järjestikusel nädalavahetusel õpetasin Silva meetodit ühes Ungari väikelinnas. Kursused olid menukad, osales ligi 300 inimest. Ja kujutage ette, kohalik politseikomissar tunnistas mulle hiljem, et neil nädalavahetustel kahanes kuritegevus linnas ja selle ümbruskonnas märgatavalt.
Ma ei arva, et Silva meetodit kasutades saab teha imetegusid, kuid saatuse kulgu soovitud suunas saab küll muuta.
Autor: Tiina Väljaste
Allikas: Pere ja Kodu 02.03.2008