Erinevad inimtüübid mõjutavad meeskonna arengut

Anneli Salk
Äripäev 25.08.2003
Meeskonna tööalase edukuse määravaks faktoriks on inimressurss. Ükskõik kui geniaalsed ideed on õhus, sõltub ideede ellurakendamine ikkagi inimestest.
Millistest inimtüüpidest peaks meeskond koosnema, et tulemused oleksid suurepärased ja toimuks pidev dünaamiline areng?
1. Intellektuaalne tüüp
See inimene on meeskonnas ideede genereerija ja projektide väljamõtleja. Tal on selged visioonid eesmärkidest, kuhu firma peaks jõudma. Samuti on tal hea analüüsivõime, et kõik sammud hästi läbi mõtelda ning võimalikke takistusi ennetada. Intellektuaalse tüübi eriliseks andeks on läbirääkimisi pidada ja jõuda soovitud kompromissini, juhul kui ideede ellurakendamist tuleb teiste instantsidega kooskõlastada.
Kui meeskonnas on vaja seada sihte ning prioriteedid paika panna, siis on intellektuaalne tüüp asendamatu meeskonnaliige. Ta suudab näha lahendusi seal, kus teised tüübid nõutult käsi laiutavad ning ütlevad, et häid ideid napib.
Igal tüübil on ka omad nõrkused – kuigi intellektuaalsel tüübil on võime ideid genereerida ja lahendusi välja töötada, pole ideede ellurakendamine tema tugev külg. Paljud suurepärased ideed võivad jääda ellu viimata, kui meeskonnas pole praktikuid. Samuti võib intellektuaalne tüüp jääda oma mõtetes liiga abstraktseks ja tema ideid on raske tööprotsessi integreerida.
2. Praktiline tüüp
Et meeskonnas toimuks reaalne areng ning oleks käegakatsutavad tulemused, vajab meeskond praktilisi tüüpe ehk tegijaid. Praktiline tüüp on see, kes suudab ideid ellu viia. Talle meeldib projekte käivitada ja suuri tegusid teha. Samuti peab ta oluliseks töö tulemustest saadavat konkreetset kasu, mis väljendub käibes. See tüüp ei armasta pikalt arutleda ja analüüsida, tema jaoks muutuvad ideed alles siis ahvatlevaks, kui ta saab neid teostada.
Praktilised tüübid on hinnatud eriti sellistes meeskondades, kus töö on praktilist laadi, näiteks tootmises, ehituses. See tüüp annab meeskonna arengule oma panuse tegevuse kaudu. Praktiline tüüp hindab tihti eesmärgi teostust rohkem kui inimsuhteid, seetõttu võib tal nappida diplomaatiat. See roll jääb meeskonnas intellektuaalse või sotsiaalse tüübi kanda.
3. Reegleid arvestav tüüp
Iga meeskonna pikaajalise ja turvalise arengu tagab reegleid arvestav tüüp. Sellele tüübile on omane täpsus, kohusetundlikkus, konkreetsus ja detailsus.
Kui firmas on tegemist materiaalsete väärtustega, siis on asendamatu reegleid arvestav tüüp. Tema tagab, et arved oleks korras ja meeskonna töö vajalike normidega kooskõlas. Samuti seaduste tundmise ja täitmise valdkonnas on nad asendamatud. Vahel võib reegleid arvestav tüüp olla kuiv ning kärpida intellektuaalse tüübi ideid ja praktilise tüübi tegutsemisindu, kuid tavaliselt hoiab ta niimoodi suuremad karid meeskonna arengust eemal.
Reegleid arvestava tüübi kriitikaks võib öelda, et vahel väärtustab ta reegleid rohkem kui inimsuhteid ning on seega liiga bürokraatlik. Sõltuvalt ettevõtte tööspetsiifikast võib olla sellest kasu või kahju.
4. Sotsiaalne tüüp
Sotsiaalse tüübi roll meeskonnas on luua ja hoida häid suhteid. Sellel tüübil on loomupärane anne ühendada erinevaid inimesi omavahel ja lahendada erimeelsusi.
Sotsiaalsed tüübid kujundavad tavaliselt firmasisest mikrokliimat ja tänu neile tekib meeskonnas usaldusväärne ja koostöövalmis õhkkond. Kui firmasisesed inimsuhted on sõbralikud, siis toimib ka infovahetus hästi, mis on üheks oluliseks komponendiks firma arengus. Tulevad ju suured probleemid meeskonna arengus sellest, et ei jagata piisavalt adekvaatset infot.
Kuna sotsiaalsed tüübid väärtustavad inimsuhteid, siis just nemad on ürituste korraldajad, mis viiakse läbi väljaspool tööaega. See võimaldab töökaaslastel üksteisega lähemalt tuttavaks saada ning hiljem võib sellest keerulisi tööülesandeid täites suur kasu olla. Sotsiaalsetel tüüpidel on kaasasündinud võime olla empaatiline, mõista inimeste tundeid. Töövaldkondades, kus need isiksuseomadused on olulised, tagavad sotsiaalsed tüübid meeskonnale suurepärase arengu – nt klienditeeninduses, sotsiaalsfääris.
Selle tüübi nõrk külg võib olla liigne teistega arvestamine. Tulles pidevalt teistele vastu, võib see tüüp kaotada oma isiksuse ning see soodustab tööstressi. Probleemiks võivad osutuda ka enesekehtestamist nõudvad tööülesanded. Neile võib tunduda, et meeskonna suhete probleemid on nende õlgadel.
5. Artistlik tüüp
Huumor on see, mis aitab üle saada rasketest olukordadest ja valusatest tagasilöökidest. Artistlikul tüübil jagub mängulusti, loovust ja spontaansust, mis elustab ja ergastab igat meeskonda. Ta võib täita n-ö õukonna narri funktsioone. Sellised tüübid on väga vajalikud töökollektiivides, kus on tegemist esinemisega, meelelahutusega. Nad on suurepärased esinejad ja suudavad publikut lummata.
Tänu artistlikule tüübile suudetakse hetkeks aeg maha võtta ja tõsiste tööülesannete üle nalja visata. See aitab vältida meeskonna arengu kinnikiilumist.
Öeldakse, et võime iseenda üle naerda on üheks psüühhilise tervise tunnuseks. Artistliku tüübi nõrkuseks võib pidada vajadust ennast pidevalt näidata ja tunnustust saada. Sellega on otseselt seotud tema meeleolud.
·
meeskonnas oleks erinevat tüüpi inimesi
·
inimesed toetaksid ja aktsepteeriksid teiste tugevaid külgi
·
isikud, kes absoluutselt meeskonda ei sobi, leiaksid endale mõne sobivama töökeskkonna
·
toimuksid firma üritused väljaspool töökeskkonda (nt suvepäevad)
·
võetaks osa meeskonnatöö koolitustest
·
soodustataks avatud suhtlemist, et oleks võimalik probleeme nende algstaadiumis lahendada
Avatud suhtlemine loob eeldused meeskonna dünaamiliseks arenguks. Samas ühiselt läbitud meeskonnatöö treeningud võimaldavad paremini töökaaslasi tundma õppida ja meeskonna kui ühtse terviku arengut kujundada.
Kuna inimressurss on põhiline, mis määrab meeskonna arengu, siis tasub aega ja raha inimestesse investeerida.