Hingamiskoolitus annab oskuse pingeid maandada

Mari Hiiemäe
Äripäev
09.08.2006
Karjääriloomise ja kohustustega kaasas käivat stressi peab oskama tasakaalustada lõõgastumisega. Üks võimalus on õppida õigesti hingama.
Koolitusfirma Creates organisatsioonikonsultant Kaupo Saue arvab, et kogu inimkond on praegu sellises etapis, et need, kes ei leia meetodeid ja vahendeid oma stressiga toimetulemiseks, kukuvad mängust välja: jäävad haigeks, ei suuda püsida konkurentsis või surevad ära. Saue usub, et eluliselt vajalik on hoida ennast vaimselt terve ja stressivabana ning tutvustab vabastavat hingamist ühe efektiivse meetodina selle saavutamiseks.
"Autodega kihutamine ja napsu võtmine stressist vabaneda ei aita," arvab Saue ning valgustab enda stressikäsitlust, mille kohaselt ei kogune stress mitte ainult mõistusesse, vaid ka kehasse ja lihastesse.
Selle tagajärjel muutub keha väga jäigaks ning kui probleemid kuhjuvad, siis pinged kehas järjest kasvavad. "Ka äris teeme halbu otsuseid selle pärast, et me oleme stressis või pinges," arvab Saue ning ütleb, et vabastava hingamise protsessis vabanevad pinged juba raku tasandil.
Vabastav hingamine - alternatiivne, kuid tõhus
Termin "vabastav hingamine" kuulub praegu veel alternatiivsete stressimaandamismeetodite hulka, kuid Saue sõnul on see muutumas järjest iseenesestmõistetavaks ja igapäevasemaks.
Saue toob teraapiavormidest võrdluseks gestaltteraapia ning psühhodraama, mis klassikalise kognitiivse meetodi ja psühhoanalüüsi kõrval jõudsalt poolehoidu on võitnud.
Ühe nädalalõpu kursuse hind on ligikaudu 2000 krooni.
Kaupo Saue, koolitusfirma Creates konsultant
"Paljude alternatiivsete asjadega on nii, et algul tundub, nagu ei kuuluks see mitte kuhugi, kuid varsti saab nii tavaliseks, et keegi enam ei imesta," ütleb Saue ja arvab, et vabastav hingamine on puhastav ja ääretult lihtne ning toimivam kui ükskõik milline teine stressimaandusmeetod, millega ta oma 15aastase psühhoterapeudi töö jooksul kokku on puutunud.
Hingamiskoolitusi korraldav ja erapraksist omav Marika Tomberg väidab, et vabastav hingamine loob juurdepääsu isiksuse väga sügavatele kihtidele, nii et ühe hingamisseansiga võib jõuda sama kaugele kui kognitiivse teraapiaga terve aasta jooksul.
Tombergi hinnangul õpetab vabastava hingamise koolitus inimesele eelkõige oskust lõõgastuda. Mida lõõgastunum inimene olla oskab, seda tervem ta seesmiselt on. Mida rohkem on sisemisi pingeid, seda agressiivsem ja ebakindlam on inimene väliselt.
Hingamise tähtsuse avastamine ei ole uus teema. Paljud vanad Ida koolkonnad rõhutavad hingamise tähtsust. Ka joogas kasutatakse väga palju hingamisharjutusi, hingamine on seal väga tähtis. Kaupo Saue arvab, et hea on vabastavat hingamist ja joogat oma elurütmis kombineerida.
Kuidas vabastav hingamine toimib?
Hingamiskoolitustel võib olla veel mõni lisateema, näiteks suhted, õnn, edukus, jõukus või tervis. Hingamise kaudu avanevad ja lahenevad probleemid ning inimene omandab oskuse edaspidi oma probleeme ise lahendada.
Vabastava hingamise koolitusi ja laagreid vahendatakse eelkõige paaripäevaste nädalalõpuüritustena, aga on ka pikemaid koolitusi. Tegemist on grupiprotsessiga, mis sisaldab kõiki grupidünaamika elemente. Koolitus algab grupi moodustamise, turvalise atmosfääri loomise, inspireerivate loengute ja teemasisese grupitööga. Sellega liidetakse muud harjutused, massaaž või tantsimine, mis iseenesest juba lõõgastab. Edasi minnakse vabastava hingamise metoodika juurde ning keskendutakse õigele hingamistehnikale.
Hingamise koolitus õpetab inimest eelkõige lõõgastuma.
Marika Tomberg, hingamiskonsultant
Tüüpmeetod näeb ette paarilise leidmise, kellega kahekesi jagatakse aega, õpitakse usaldama teist inimest oma hoidja ja abilisena, kes on sinu juures ja kindlustab selle, et sa tunneksid ennast kaitstuna ja hoituna. Hingamisseanss kestab pooleteisetunnise tsüklina, paarilised abistavad teineteist kordamööda. Moodustatakse nii algajate kui ka edasijõudnute gruppe.
Marika Tomberg soovitab, ja seda rõhutab ka koolkonna rajaja Leonard Orr, läbida esimesed kümme seanssi individuaalsel juhendamisel ning hiljem, kui metoodika on omandatud ning vastav kindlus käes, liituda mõne grupiga. Grupis esimest korda teadlikku hingamist harjutades võib jääda juhendamine ebapiisavaks ning alanud protsess võib lihtsalt pooleli jääda ning kerkinud tunded ei leia lõpuni käsitlemist.
"Teadlikult oma hingamisele tähelepanu pööramine aitab elu pingetega paremini toime tulla," arvab Kaupo Saue. "Inimene ei plahvata enam nii kergelt ja on suuteline oma tundeid ohjama, tundma ja väljendama." Inimene ei pea oma emotsioone alla neelama, enda tundeid ja reaktsioone on vaja tundma õppida. "Kui me neid tunneme ja teadvustame, siis saab nendega midagi pihta hakata," ütleb Saue.
Õpitud oskust läheb igapäevaelus vaja
Inimene saab hingamiskoolitusest maksimaalselt kasu, kui ta õpitud metoodikat tavaelu kriitilistel hetkedel rakendama õpib. Lõpuks jääb sügavama hingamise rütm kehasse sisse, keha harjub sellega ära ja efekti saab kasutada igapäevases elus.
Stressiolukorras muutub hingamine tavaliselt pinnapealsemaks ja kiiremaks, veresooned ahenevad, hapniku hulk veres väheneb, keha ei saa korralikult hapnikku kätte. Pingeolukorras reageeritakse tihti üle, öeldakse teisele halvasti või hoopis ei osatagi midagi öelda, surutakse pinge endasse. Selge mõtlemise kaotamise tagajärjel reageeritakse halvasti. "Kui me pingeolukorras suudame sügava hingamise säilitada, siis suudame leida pingeolukorrale rahulikke loovaid lahendusi, see on minu kogemus," näeb Saue lahendust.
Huvi vabastava hingamise vastu kasvab
Eestis on hingamise teema laiemalt tuntud olnud viimased viis-kuus aastat. Hingamiskoolkondi on Saue sõnul erinevaid, Eestis on kanda kinnitanud rebirthing kui suhteliselt tasakaaluka koolkonna meetod, mis on käepärane ja jõukohane igaühele. Kaupo Saue märgib vaid, et inimestel, kes võtavad antidepressante, pole efekt eriti tugev, nad võivad tulla ja kahjulik see neile pole, aga asi ei toimi täies mahus.
Hingamisseansside huvilised on Saue sõnul erinevad: eri vanuses ja eri elukutsete esindajad, mehed ja naised. Saue lisab, et gruppidega liitub järjest rohkem äriinimesi ja järjest rohkem mehi. Inimesed julgevad tulla. Kursusi toimub regulaarselt, isegi samal nädalavahetusel mitu kursust korraga, nii et valikuid jätkub.
Saue sõnul on ka firmad töötajatele hingamiskoolitust tellinud, kuid sellisel juhul teevad koolitajad leebemaid hingamisharjutusi, raviprotsessina vabastavat hingamist ei ole töökaaslaste gruppidele Eestis tehtud. Ühe nädalalõpu kursuse hind on Saue sõnul ligikaudu 2000 krooni.