Juhi roll meeskonna loomisel

Ruth Alas, EBS, 22.08.2007
Allikas: www.juhtimine.ee
Juhi edukus ei sõltu enam sellest, kuidas tema ise asju teostab, vaid sellest, kuidas ta suudab teisi inimesi tööle panna. Seega ootab organisatsioon juhilt, et ta paneks kokku tulemuslikult töötava meeskonna. Juht peab teadma, kuidas meeskonda motiveerida ja kuidas tulla toime iga päev üleskerkivate töötajatega seonduvate probleemidega. Selleks tuleb juhil osata:
seada realistlikke eesmärke ja mõõta nende saavutamist;
luua usaldusel ja koostööl põhinev suhe oma alluvatega;
lahendada konflikte ja tulla toime nn raskete töötajatega;
motiveerida töötajaid saavutama parimat.
Et selle kõigega toime tulla, peaks juht olema intelligentne, kannatlik, huumorimeelne, omama nn tervet mõistust ja teadmisi selle kohta, kuidas inimestega töötada.
Inimestega töötamist võib õppida katse-eksituse meetodil. Läbi aegade on see nii toimunud. Tänapäeva kiirelt muutuvas majanduskeskkonnas on arenenud riikides hakatud korraldama üha rohkem seminare ja kursusi, kus inimesed saavad omandada alluvate juhtimise põhitõdesid ja treenida vajalikke oskusi.
Juhi meelespea:
1. Arenda alluvate hulgas välja kõrge moraal, entusiasm ja meeskonnavaim.
2. Tee endale selgeks firma ja osakonna eesmärgid. Tee kindlaks, kas kõik sinu alluvad teavad enda töö individuaalseid eesmärke ja seda, kuidas need eesmärgid firma kui terviku eesmärkide saavutamisele kaasa aitavad.
3. Informeeri kõiki oma meeskonna liikmeid kõigist nende töö aspektidest ja samuti kogu allüksuse tööst.
4. Vii ennast kurssi kogu firma poliitika ja regulatsioonimehhanismidega, nii et sa suudad neid vajaduse korral alluvatele tõlgendada. Alluva silmis esindad sina firmat.
5. Ole tööülesannete, ületundide ja tasu määramisel erapooletu ja õiglane. Kehtesta kõigile ühesugused distsipliininõuded. Kanna hoolt, et kõik meeskonna liikmed oleksid nendest nõuetest teadlikud ja tõlgendaksid neid õigesti.
6. Tee pidevalt jõupingutusi töömeetodite parandamiseks ja palu teha ettepanekuid ka oma meeskonna liikmetel.