Juhid õpivad maali abil tundma

Kui me piirdume ainult mõtlemisega, siis piltlikult öeldes lonkame ühest jalast, väidab kunstnik Aili Vint, kes tahab äri- ja muud juhid pilditegemise abil tundma panna ehk neile ka teise jala alla saada.

“Sa oled ainulaadne maailmas. Sa oled kõikvõimas,” kirjutas kunstnik Aili Vint oma läkituses “Loovuse seisund” 12. aprillil ehk päeval, mil Tallinna Ärikeskuse aatriumis seati üles näitus Eesti tippjuhtide maalitud piltidest.
Pildid on sündinud EBS Juhtimiskoolituse Keskuse ja EQ Arenduse korraldatud kursustel “Loovus ja emotsionaalne intelligents”, mille ülesandeks on arendada juhtides loovust ehk vabadust oma mõtteid ja tundeid arusaadaval kombel enda kasuks rakendada.
Loovuse saavutamiseks lõhuvad äri- ja muidujuhid koolitustel stampnorme, vaatavad ja näevad, kuulavad ja kuulevad, haistavad ja maitsevad ning muidugi maalivad. Tosin inimest saab seda kõike kolme päeva jooksul teha umbes 40 000 krooni eest.
Ärikeskuse seinal ei rippunud siiski Eesti äriilma suurkujude, näiteks Aadu Luukase, Indrek Neivelti või Urmas Sõõrumaa pilte. “Paljudel Eesti juhtidest on koolitusest oma arusaam,” kommenteeris EQ Arenduse juhatuse liige Katrin Holst. “Meelsamini valivad nad kursuse projektijuhtimisest, aja ratsionaalsest kasutamisest või muust sellisest.”
EBS Juhtimiskoolituse Keskuse juhi Jan Andresoo kinnitusel osaleb igal kursusel ka mõni antagonist, kes väidab, et tema pakutava tegevusega kaasa ei lähe ja midagi ei tee. “Aga kätt rusikas hoidev inimene ei saa kirjutadagi, viie meele avamisest rääkimata,” ütles Andresoo.
Aili Vint pani kursuslased rusikas kätt avama sellega, et suunas nad omavahel pildi abil suhtlema. “Inimesed vaikivad ja joonistavad,” kirjeldas Vint ärikohtumist värvide abil. “Kui pilt on valmis, on ka ärikohtumine lõppenud.”
Näituse avapäeval korraldatud nn ärikohtumiste tõttu olid sõrmed värvised neilgi, kelle pildid juba raamituna seinal rippusid. “Kunstiõpetus rikkus minu koolitunnistuse, aga kunsti tegemine Aili Vindi koolitusel oli vapustav,” kinnitas ESSi avalike teenuste divisjoni juht Alar Vasemägi. “Juba aasta on kursusest möödas, aga ma tunnen ikka veel selle mõju.”
Läbi-lõhki tehnikainimene, kursuste ajal Alarmteci juhtinud Vasemägi adus oma sõnutsi ühel hetkel, et tema mitte just madal IQ polnud enam küllaldane tekkinud probleemide lahendamiseks. “Vajasin midagi muud,” sõnas Vasemägi.
Ehkki mees on pintsli taas nurka visanud ja kunstnikuks ei püri, leidis näitust analüüsinud arhitekt Ahti Kooskora, et Vasemägi võiks kunsti peale tõsisemalt mõelda. “Tema piltides on näha kutselise kunstniku eeldusi,” sõnas Kooskora. “Aga ka nii mõnegi teise juhi töö võiks ilmestada büroo sisekujundust.”
Kooskora väitel annab pilditegijaile õige loovuse vabanemistunne. “Neil piltidel, mis on tehtud pingutades, pildi enda pärast, enam sellist taset pole,” sõnas ta.
Aili Vindi hinnangul olid kursuslased võrratud. “Mind hämmastas see, kuidas te teete kõike hästi,” ütles Aili Vint oma kursuslastele, Ühispanga, Säästumarketi, Alarmteci, Kontuur Leo Burnetti, Microlinki, PricewaterhouseCoopersi jt firmade juhtidele.
Sulev Oll
Äripäev  17.04.2001