Mida juhiks saades kohe teha?

Karin Hango, koolitus- ja arendusfirma SELF II juhtiv koolitaja,
21.08.2007
Allikas: www.juhtimine.ee
Hea oleks, kui uut juhti keegi alluvatele tutvustaks, et need ei peaks muutusest kuulujuttude, e-kirja või veel halvemal juhul siseveebi vahendusel teada saama. Paraku on Eestis viimastel aastatel korduvalt juhtunud seda, et töötaja saab vastuseks puhkuseavaldusele teada, et sellega peaks tegelema uus juht, või kuuleb värske juht värskelt alluvalt, et on tema juht ja peab temaga seotud probleeme lahendama.
Äsja juhiks saanule pööratakse alati suhteliselt palju tähelepanu ning tal on võimalik kiiresti olulisi muutusi läbi viia ning enda autoriteeti kujundada või kahjustada.
Uus juht võiks kiiresti teadlikult tähelepanu pöörata nii alluvatele, oma juhile, kolleegidele-juhtidele kui ka võtmeklientidele.
Suhete kujundamine alluvatega
Tea, et sind jälgitakse ja esialgu (nn sõltuvusfaasis) võetakse su seisukohti ja ootusi eriti tõsiselt ning jäetakse need meelde.
Esimesel töönädalal tee infokoosolek, kus tutvustad oma ootusi ja muutusi protseduurides ning kommetes, mida kavatsed sisse viia (kui neid on).
Tutvusta võimalusel juba esimesel töönädalal juhina üldjoontes alluvatele oma eesmärke ja tööletulemise motiive (mida tahad juhina ära teha).
Kui sul on võimalik teha midagi alluvate silmis väärtuslikku (lahendada mõni vana probleem vmt), lisab see sulle autoriteeti.
Oluline on kõigi alluvatega isiklikult ükshaaval kokku saada ja tutvuda (ja mitte toetuda kuulujuttudele või eelarvamustele ega toetada kuulujutte ja eelarvamusi).
Pane tähele ka suhteid meeskonnas (kes kelle arvamusi toetab, kes keda väldib jne).
Pärast paarikuist töötamist, jälgimist, vestlusi oluliste partneritega täpsusta oma eesmärke ning anna neist alluvatele (ja ka oma juhile) teada.
Arvesta, et pärast esialgset jälgimist hakkavad alluvad sulle rohkem vastupanu osutama ja oma kahtlusi julgemalt väljendama (saabub nn konfliktifaas).
Suhete kujundamine oma juhiga
Täpsusta tema ootusi enda suhtes.
Küsi talt selgelt infot oma volituste ja tegevuspiiride kohta (mida sa võid ja mida mitte).
Lepi kokku regulaarsete vestluste ajad (esialgu võimalusel kord nädalas, hiljem vähemalt kord kuus), kus saada tagasisidet, tõstatada probleeme, küsida informatsiooni.
Suhete kujundamine kolleegide-juhtidega
Tee selgeks, kes nad on (kes on need juhid, kellega sinul/su meeskonnal tihedamalt koos tuleb töötada).
Kohtu nendega ja täpsusta vastastikused ootused (millist kohtlemist soovitakse). Ära anna lubadusi, mille täitmiseks sul pole ressursse.
Lepi kokku infovahetuse tavad (millest üksteist informeeritakse, kui operatiivselt e-kirjadele vastatakse, kuidas kokkuleppeid fikseeritakse jne).
Täpsusta omavahelisi kokkupuutepunkte, lepi koostöö käigus kokku vastutuse ja tegutsemise piirid.
Jälgi, kellelt on midagi õppida, vaheta kogemusi.