Närvid läbi?

Anneli Salk
Äripäev
25.10.2004
Kui kõik käib närvidele – autojuhid, kes ei märka valgusfoori tagant sõitma hakata, mõttetud telefonikõned ja kohustuslikud kokkulepped, mida pidi juba eile täitma, siis võib nentida, et teil on stress.
Stressi kätte ei sure, kuid elamise ja töötegemise teeb see küll närvesöövaks. Soovides korralikult tööd teha ja häid tulemusi saavutada, on kerge end märkamatult töökohustustega üle koormata. Selle asjaolu võib sootuks unustada, et tööd jagub terveks eluks ning mõttetu on end paari aastaga füüsiliselt ja psüühiliselt ribadeks tõmmata. Head tervist ja raudseid närve läheb ka vanemas eas vaja. Järelikult, kui tunned endal tööstressi sümptome – võta aeg maha ja lõdvestu.
Erinevad põlvkonnad suhtuvad tervisesse erinevalt
Kuna viimased kümme aastat on Eestis toimunud palju muutusi, siis on märgata, et erinevad põlvkonnad suhtuvad oma tervisesse ja tööstressi erinevalt. Erinevus on nimelt teadlikkuses.
Vanema põlvkonna töötajatel on harjumuseks saanud tervisega seotud probleeme seni taluda, kui see vähegi võimalik on. Puudub harjumus regulaarselt SPA tervisekeskusi külastada või käia psüühilise ülepinge korral psühholoogilisel konsultatsioonil. Arsti poole pöördutakse viimases hädas.
Noorema põlvkonna töötajad on oluliselt kompetentsemad töötervishoiu teemadel, kuna käiakse vastavasisulistel koolitustel (näiteks stressikoolitus). Samuti on populaarsed tervisekeskuste, spordikomplekside ja SPA külastused.
Nooremad inimesed pühenduvad rohkem tööstressi ennetavale tegevusele. Loomulikumaks peetakse ka psühholoogilist konsultatsiooni, et leida professionaalseid lahendusi tekkinud pingelistele situatsioonidele. See on muidugi ainult üldistus, igas põlvkonnas on väga erineva ellusuhtumisega inimesi.
Lõõgastumine peab olema osa elustiilist
See on elustiili küsimus, milliseid harjumusi oma ellu juurutatakse ning kui palju planeeritakse puhkuseks aega. Kergem on tööstressi ennetada, kui sellest raskest seisust välja tulla.
Häid soovitusi lõõgastumiseks on palju – hobidega tegelemine, saun, massaaž. Oma elustiili tervislikumaks kujundada pole kunagi hilja, see on ettevõtmise küsimus. Kui soovitakse pikki aastaid olla hea töövõimega, siis tasub oma tervisele ja lõõgastumisharjumustele tähelepanu pöörata.
Kui ei võeta aega puhkamiseks ja oma jõuvarude taastumiseks, siis kogetakse läbipõlemist – füüsilist ja psüühilist kurnatust. Inimene pole masin, kes suudaks pidevalt lõõgastava puhkuseta töötada.
STRESSI KLASSIKALISED SÜMPTOMID ON:
·
ülemäärane pinge mõttetegevuses, sundmõtted
·
ülemäärane pinge kehas (eriti õlapiirkonnas)
·
krooniline ajanappus, tunne, et midagi ei jõua tehtud
·
unetus; tappev väsimus, kuid und ei tule
·
liialdatud reageerimine keskkonnale
·
söögiisu puudus või vastupidi, suur vajadus süüa
·
tähelepanu ja mälu nõrgenemine
·
mao ülitundlikkus
·
südame rütmihäired
·
tööd võetakse ainult kohustusena, ei suudeta lihtsalt elurõõmu tunda
Allikas: Anneli Salk