Sobiv aeg unistuste meeskonna komplekteerimiseks

Maris Orasson-Pukk
Ärielu 16.09.2008
Tööandjatel on just praegu sobiv aeg alustada unistuste meeskonna komplekteerimist, sest palgaralli on peatunud ning krooniline töötajate põud on mitmes valdkonnas järele andmas.
Viimasel paaril aastal valitses olukord, kus kandideerijate arv vabale ametikohale oli väga kasin. Need vähesed töösoovijad, kes reageerisid töökuulutusele või kellele tehti otsepakkumine, seadsid tööleasumisele kõrgeid tingimusi nii palga kui ka muude hüvede osas.
Enesekindlus kadunud
Kui oli ilus rannailm, jäeti kokkulepitud ajal tööintervjuule tulemata või lahkuti pärast lühiajalist katsetamist ilma ette teatamata ametist. Töötajad olid ülienesekindlad: atraktiivseid tööpakkumisi oli turul külluses ning vähimagi ebakõla tekkimisel ei vaevutud tihti ülemusega probleemi üle arutlema, vaid suleti ilma pikema jututa kontori uks väljastpoolt.
Nüüd on ajad muutumas. Koondamised
ja töötajate vähendamise kavad, majanduslangus ning ärevus tuleviku suhtes – need kõik on mõjutanud inimeste käitumist Eesti tööjõuturul. Seepärast ongi selle aasta suundumuseks tööotsijate arvu hüppeline kasv, ning ettevõtted võivad olla õnnelikud suurenenud töötajate valiku üle. Ärevate aegade tõttu on kandidaadid ülekvalifitseeritud ning nõus madalama töötasu ja vähem atraktiivsete tingimustega, et ainult tööd saada.
Vilgas liikumine tööjõuturul
Võib välja tuua kaks üldist trendi, mis mõjutavad praegu tööjõuturul tööotsijate käitumist ning pakuvad tööandjatele uusi võimalusi.
Esiteks on teatud tegevusaladel märgata töötajate olulist vähenemist. Valdkonnad, kus viimastel aastatel liikusid suured investeeringud, on praeguseks stabiliseerunud. Nende valdkondade spetsialistid vaatavad üha enam tööturul ringi, rääkimata õnneotsijatest, kes soovivad naasta oma endise töö või õpitud eriala juurde. Paljuräägitud ehitusvaldkond on jätnud suurele hulgale CVdele oma jälje – paljude kandideerijate töökogemus näitab just sellist käekirja, kus aasta või kaks on tehtud n-ö erialavälist tööd, mis ei kattu õpitud ametiga. Nii on taksojuhtidest kinnisvaraarendajad, maaklerid või ehitajad pigem hääbuv liik töömaastikul.
Teiseks on tööturul liikumas viimase aja populaarsemate erialade ja valdkondade spetsialistid. Siin võime rääkida erialase hariduse ja korraliku kogemustepagasiga riigiametnikest ning erasektori töötajatest ametikohtadel, kus vaid aasta tagasi liikusid oluliselt suuremad summad kui praegune riigieelarve kokkutõmbamine ning majanduse jahtumine võimaldab. Kvalifitseeritud erialast tööjõudu on praegu rohkem pakkuda, kui on nõudlust. Nii leiab kandideerijate seast 5–10aastase erialase töökogemusega inimesi, kes tööjõuturu olukorrast tingituna on nõus vahetama valdkonda ning seda madalama töötasu ja vähem atraktiivsete töötingimuste vastu.
Sobiva leidmine nõuab enam aega
Otsitavale kohale kandideerivate tööotsijate arv võib olla küll suur, kuid on päevselge, et kõik tööotsijad vabale kohale siiski ei sobi. Kõikide elulookirjelduste hoolikas läbitöötamine ja paremate väljasõelumine võtab palju aega, rääkimata võimalike töötajate otsimisest sadu tuhandeid CVsid sisaldavatest mahukatest personaliotsingu andmebaasidest. Kasvanud on ka n-ö huupi kandideerimiste arv, kus saadetakse oma CVsid kümnetele ja sadadele töökonkurssidele.
Sellepärast on tööandja olukorras, kus sobiva töötaja valimine suurest kandidaatide hulgast nõuab palju enam väärtuslikku tööaega. Varasema viie CV asemel on vaja läbi töötada vahel ka sadu elulookirjeldusi ning nende hulgast parima leidmine on raske.
Personaliotsingufirma abiks
Et õige inimene märkamata ei jääks, tasub alati kandidaatide sõelumisel abi paluda kolleegidelt. Kuid ka kolleegidel ei pruugi olla piisavalt aega ja kompetentsi.
Niisuguses olukorras tasub kaaluda personaliotsingufirma kaasamist, kelle jaoks õigete inimeste leidmine vabadele ametikohtadele on igapäevane töö. Nii pakutakse tööandjatele n-ö eelvaliku teenust, kus karjäärispetsialist aitab ettevõtte poolt ametikohale edastatud nõudmiste järgi sobivamad kandidaadid välja sõeluda ning kui vajalik, korraldab ka esmased intervjuud. See aitab kokku hoida nii aega kui ka raha ning võimaldab ettevõtte töötajatel tegeleda oma põhitööga.
Olukord ei jää kauaks nii
Kui ettevõttel on lähemal ajal häid töötajaid vaja või peab plaani tulevikus laieneda, siis on praegu tööturul parim aeg nende töötajate leidmiseks. Tööotsijad, eriti just kvalifitseeritud inimesed, on altid uusi pakkumisi kaaluma, palga suhtes läbi rääkima ning sobiva tööandja ja stabiilse töökoha nimel uusi väljakutseid vastu võtma. Samuti on tööandjatel üle pika aja tekkinud reaalseid võimalusi personalikulude säästmiseks.
Kui tööjõupõua kõrgajal suure palganumbriga töölevõetud ei ole oma ülesannete kõrgusel, siis on mõtet kaaluda nende väljavahetamist professionaalsemate töötajate vastu, kes tööjõuturu praegusest olukorrast tingituna enam nii suuri nõudmisi tööletulekuks ei esita.
Kui on soov komplekteerida unistuste meeskonda, kes ettevõttele majanduse paremate aegade saabumisel edu toob, on parim aeg nende töötajate valimiseks just nüüd.